Pravidla

1. Společná pravidla

1.1. Buď fér
Věř ostatním a chovej se tak, aby se ti dalo věřit.

1.2. Na vlastní nebezpečí

Závod jedeš na vlastní nebezpečí. Jsi si vědom svých psychických i fyzických schopností a limitů a podle toho v průběhu závodu přizpůsobuješ svoje jednání. Výzvy a checkpointy si vybíráte v týmu podle svého uvážení, stejně jako způsob jejich plnění. Jsi si vědom rizik spojených s principem závodu (rizika při stopování, při činnostech, ke kterým se během závodu odhodláte nebo v situacích, do kterých se můžete i cizím zaviněním dostat a při pobytu v prostředích, která se rozhodnete navštívit). Svojí účastí souhlasíš s tím, že neseš plnou zodpovědnost za svoje jednání a za případné následky. Jednomu v týmu je aspoň 18 let a druhému aspoň 15. V případě, že ti je pod 18 let, vědí o tvé účasti rodiče a písemně předají zodpovědnost tvému parťákovi, který souhlasí a písemně ji přijme.

1.3. 2 lidi v týmu
Každý tým se skládá ze 2 lidí společně putujících od začátku do konce.

1.4. 40 checkpointů s výzvou
Checkpointy jsou neoddělitelně spjaté s přidruženou výzvou. Je jich 40 po Evropě a mají různou bodovou hodnotu podle toho, jak těžké je se na ně dostat, jak jsou daleko od Prahy a jak těžká je výzva. Cílem je zvládnout jich co nejvíc. Zatím nikdo nedal o moc víc než třetinu. Budeš první? 3 dny před závodem (31. 7. 2018, 12:00) odtajníme checkpointy v sekci Mapa závodu a v aplikaci, do které získáš přístup.

1.5. Nemusíš nic. Stačí stihnout start a dojet do cíle.

Dostav se 3. 8. nejpozději v 9:00 na místo startu v Praze, které bude vyhlášeno na Facebooku LowCost Race. Zkontrolujeme, jestli víš všechno, co vědět máš, jestli nepřevážíš kontraband a jestli tohle všechno fakt myslíš vážně. V poledne vyrážíš do světa. Závod si užij naplno svým vlastním tempem, jedinou povinností je dojet do 13. 8. 17:00 do cíle v Praze.

1.6. Maximálně 2500 Kč na osobu
Na začátku závodu si bereš 2500 Kč na osobu z vlastních zdrojů. Můžeš je mít pouze v cashi, ne na účtu, aby to bylo fér vůči všem. Během závodu za každou utracenou korunu ztrácíš jeden bod. Když utratíte budget celého týmu (5000 Kč), je to pro vás konec závodu. Peníze si můžete během cesty přivydělat (výpomoc, busking apod.) a utratit je bez ztráty bodů. Pokud se v žádnou chvíli nedostanete pod povolený budget, můžete si body “vykoupit” až do výše nulové bodové ztráty. Pokud se vrátíte s víc penězi, než s kolika jste odjeli, body navíc sice nezískáte, za to můžete organizátory pozvat na Metaxu. Jako přivýdělek se nepočítají peníze z pasivního příjmu, z podnikání nebo zaměstnání včetně on-line práce apod. Stejně tak ne ze směny věcí, které sis vzal na startu.

1.7. Jídlo na 1 den
Na začátku závodu máš s sebou jídlo maximálně na 1 den. Od poledne druhého dne závodu už jíš jenom jídlo, které si obstaráš. Můžeš si přibalit vařič s libovolným množstvím paliva. Tenhle jednodenní limit platí i na všechny tvoje závislosti (čaj, kafe, cigarety, alkohol). V LowCost Race se o sebe musíš být schopen postarat se vším všudy. Závislost na inzulínu ti s přimhouřením oka odpustíme.

1.8. Vyhlášení proběhne 13. srpna 2018 v 19:00.

Čeká nás skvělá párty a určitě se budeš chtít podělit o zážitky!

1.9. Věci domluvené dopředu neplatí

Ne, že se předem domluvíš s kámošema, že u nich přespíš nebo že tě někam hodí. To se nesmí. Co ale můžeš, je domluvit si spolujízdu, Blablacar nebo Couchsurfing. Domlouvat se můžeš začít až po startu. Ale nezapomeň, že přespání náhodou bez plánu je větší zážitek než mít všechno dopředu zařízeno a ne vždy při cestování vše vyjde podle plánu. A taky nezapomeň, že víme všechno. Hlavně si to koukej užít!

1.10. Body udělují organizátoři LowCost Race podle nejlepšího svědomí

Při LowCost Race může nastat vážně cokoliv. Proto na vyhodnocení některých výjimečných situací zatím neexistují pravidla. Přijmi za své, že jako organizátoři si vyhrazujeme právo veta na rozhodování v nejnutnějších případech (třeba polovičaté bodové ohodnocení za polovičaté splnění výzvy apod.). Vždycky stavíme férovost na první místo, to slibujeme.

1.11. Poděl se o cestu se světem!

Během závodu i po akci se neboj svoje zážitky a zkušenosti sdílet na jakýchkoliv sítích a inspirovat tak svoje kamarády i okolí k překonání sebe sama. Stejně tak můžeš pořádat veřejné přednášky inspirované zážitky ze závodu, rádi tvoji událost v rámci možností podpoříme například sdílením. Nezapomeň ale, že LowCost Race má svoji ochrannou známku a je pro nás všechny důležité, že v souvislosti se závodem nešíříš nemorální, nezákonné nebo další skutečnosti, které by mohly dobré jméno závodu poškodit. Registrací v závodu prohlašuješ, že na veřejných komunikačních kanálech nebo na akcích nebudeš poškozovat dobré jméno LowCost Race ani partnerů. Díky, hombre.

1.12. Pokud tě někdo bude chtít podpořit, chceme o tom vědět

LowCost Race spolupracuje s partnery, kteří vás všechny podpoří na cestě. Každá spolupráce má ale nějaké podmínky, kterými se musíme řídit, aby byly všechny strany spokojené. Pokud tvůj tým dostane nabídku na podporu spřátelenou firmou nebo značkou, potřebujeme o tom vědět. Ověříme, jestli by taková spolupráce neměla problém s podmínkami našich stávajících partnerů a my tak o spolupráci s nimi nepřišli. To by se nelíbilo nikomu.

1.13. Cestuj!

Závod je o zážitcích ze zahraničí a výzvy proto neplníme na území ČR. Je to proto, abychom předešli spekulacím o tom, kdo tu má lepší kontakty a taky aby ses neměl chuť vracet dřív a z teplíčka domova to neměl oproti ostatním snazší. Užij si to pěkně v cizině. Proto máš na území ČR povoleno plnit maximálně 2 výzvy denně a celkem maximálmě 4 za celý závod.

2. Racepacker

2.1. Jste elita závodu! Posíláte každodenní reporty, fotky a videa a získáváte navíc body ze speciálních disciplín (divácké body apod.). Jste ze všech závodníků nejvíce sdíleni na našich sítích a inspirujete tisíce sledujících.

2.2. Registrace Racepackerů probíhá od 1. 3. do 10. 6. 2018 23:59. Součástí registrace je profilové video a fotka, která přesvědčí svět, že na to máte a patříte mezi nás. Startovní bakšiš je letos proměnlivý – roste s dobou od startu registrace. Storno registrace i s vrácením poplatku je možné pouze do 31. 5. 2018.

2.3. Od 11. do 24. 6. se bude hlasovat o videích na našem webu. 20 týmů s nejvíce hlasy s námi stráví LowCost Weekend, kde si proklepneme vaši odvahu a touhu po dobrodružství, kreativitu v plnění výzev, fotografické, komunikační a sebeprezentační dovednosti a pomůžeme vám se v nich zdokonalit. Nakonec vybereme 10 nejlepších týmů, které budou mít tu čest jet v kategorii Racepacker. Zbytek si závod užije jako Joypackeři. Účast obou členů týmu na LowCost Weekendu je podmínkou účasti v kategorii Racepacker. Neboj, není to žádný nutný zlo. Naopak si to skvěle užiješ a s předstihem poznáš ostatní LowCosťáky.

2.4. Dostanete SIM kartu našlapanou mobilními daty, s jejíž pomocí s námi budete komunikovat. Každý den závodu do 21:00 vyplníte denní report pomocí appky, kterou včas dostanete. Pokud vyplníte report pozdě nebo vůbec, přijdete o body. Pozor na to. Za to vám nic nebrání nám posílat skvělý videa pro fanoušky ke zveřejnění kdykoliv během dne.

2.5. Denní report obsahuje soupis průběhu cesty s checkpointy, způsob dopravy, místo posledního přespání, jídelníček, útratu a výdělky. Ke každé položce vedete foto- nebo videodokumentaci.

2.6. Váš příběh sdílíme na stránky, média a sociální sítě. Přihlášením do závodu nám dáváte pravomoc nakládat s fotkami, videi a texty podle našich chutí (samozřejmě v rámci morálky a zákonů) a možnost je pro vaši slávu poskytnout médiím a našim partnerům. Nemusíte se bát, ty nejošklivější fotky mažeme. ;)

2.7. Každý den závodu do 21:00 dostanete přes aplikaci denní výzvu na následující den. Přístup ke všem ostatním výzvám a checkpointům dostaneš v mailu 3 dny před závodem.

2.8. Poslední denní report pošlete 13. 8. 2018 do 13:59. Pozdější mají smolíka.

2.9. Sečteno, podtrženo… Jste vítězové? Krom světové slávy, titulu LowCosťák 5.0 a balíčků radosti vyhráváte celý tenhle zážitek zdarma! Vyhráváte tolik peněz, kolik jste finálně utratili. A pak pro vás máme samozřejmě ceny od našich partnerů!

3. Joypacker

3.1. Registrace Joypackerů probíhá od 1. 3. do 10. 6. 23:59. Startovní bakšiš je letos proměnlivý - roste s dobou od startu registrace. Storno registrace i s vrácením poplatku je možné pouze do 1. 7. 2018.

3.2. Během závodu zapisujete do mobilní appky projeté checkpointy, splněné výzvy a průběh cesty (kudy a jak jste jeli, kde jste přespávali, jídelníček a kompletní rozpočet). Ke každé položce vedete fotodokumentaci.

3.3. Reporty ze závodu dáváte co nejčastěji, minimálně ale za první polovinu závodu do 8. 8. 23:59 a zbytek do 13. 8. 13:59. Co je v reportu, to se počítá. Všechno ostatní zůstane jenom ve vašich vzpomínkách. Držte se cti a fair play!

3.4. Každý den závodu do 21:00 dostanete přes aplikaci denní výzvu na následující den. Přístup ke všem ostatním výzvám a checkpointům získáš 3 dny před závodem.

3.5. Sečteno, podtrženo… Jste vítězové? Krom světové slávy se těš na speciání balíčky radosti. Takovej druhej Ježíšek.

Slovníček pojmů: bez čeho se neobejdeš

 

LowCost Race – výzvový závod po Evropě s cílem projet co nejvíc míst a překonat co nejvíc výzev za co nejmíň peněz. Je možné se účastnit ve dvou kategoriích. Nejlepší závod na světě, pochopitelně.

LowCosťák – ten nejodhodlanější člověk, který spolu se svým parťákem plní výzvy všude možně po Evropě, nebojí se jakékoliv překážky a žije, jako by každý den měl být ten poslední.

Racepacker – hlavní kategorie závodu. V téhle kategorii závodí Top 10 vybraných týmů. Jsou to tváře závodu a najdou sami sebe jak na našich sítích, tak podle svých schopností i v médiích po celé ČR nebo v zahraničí.

Joypacker – závodní kategorie pro týmy, které chtějí jet volnějším tempem bez sledování veřejností. Jsou sem zařazeny i týmy, kterým se nepodaří dostat se do kategorie Racepacker. Tahle kategorie nemá omezený počet lidí k registraci.

LowCost Weekend – společný víkend pro 20 týmů registrovaných do kategorie Racepacker s největším počtem diváckých hlasů. Organizátoři zde vybírají nejschopnějších 10 týmů, proto je účast na akci podmínkou účasti v kategorii Racepacker. A je to boží záležitost, kam se chceš dostat!